Wnętrze nowej kaplicy z Szpitalu Specjalistycznym w Międzylesiu

Data2018
LokalizacjaMiędzylesie, Polska
KategoriaWnętrza
EtapProjekt wykonawczy

Projekt aranżacji wnętrza nowej kaplicy w Szpitalu Specjalistycznym w Międzylesiu. Przestrzeń projektowana zawiera motyw dekoracyjny nawiązujący do lasów Międzylesia oraz nowych elementów wystroju szpitala po remoncie.

Głównym elementem podkreślającym i skupiającym wzrok jest duży witraż przedstawiający rozchodzące się promienie Bożego Miłosierdzia. Ze względu na przeznaczenie Kaplicy umieściliśmy w centralnym miejscu ściany ołtarzowej tabernakulum, na tle którego będzie trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji.

Nasze Rozwiązania

Witraż podkreślający charakter przestrzeni został wykonany ze współpracą artystów z pracowni BISIS. Ołtarz i ambona są ażurowe, oświetlone światłem witraża, po ich lewej stronie znajdują się obrazy Chrystusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po prawej stronie umieszczono drogę krzyżową.

Materiałami pojawiającymi się we wnętrzu są beton architektoniczny i jasne drewno sosnowe. Beton architektoniczny pojawia się witrażu, drodze krzyżowej i obrazie Chrystusa Miłosiernego. Z jasnego drewna sosnowego zrobiono ławki i podłogę w kaplicy.

Przestrzeń między ławkami jest łatwo dostępna, dzięki podnoszonym klęcznikom. Profil siedzenia i oparcia jest zaprojektowany, uwzględniając prawidłową postawę siedzącego człowieka. Odległości miedzy siedziskiem i klęcznikiem są tak dobrane, aby ułatwić swobodę wygodnego poruszania się. Pozycja klęcząca również została dokładnie przemyślana, umożliwiając wygodne podpieranie się siedzeniem.

Kaplica jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich pozwalając im na swobodne użytkowanie projektowanej przestrzeni. Zaaranżowano także wiele miejsc pozwalających na uczestniczenie w liturgii.

Z tyłu znajduje się konfesjonał. Jest to odpowiednio wygłuszone pomieszczenie przystosowane do spowiedzi dla osób niedosłyszących. Jego gabaryty również umożliwiają użytkowanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.