Centrum Kulturowe w Krościenku nad Dunajcem

Data2016
LokalizacjaKrościenko, Polska
KategoriaUżyteczność
EtapProjekt koncepcyjny
PU1.684,64 m²

Budynek wielofunkcyjny zlokalizowany u podnóża góry. Na parterze centrum konferencyjne z salami szkoleniowo warsztatowymi, restauracja na 150 osób, księgarnia, i przestrzeń wystawiennicza. Największą atrakcją ma być Oaza pod dachem: jest oczko wodne, piasek pustyni, skały i roślinność tropikalna z ptakami, motylami i namiotami beduinów 🙂 Wyższe kondygnacje to część hotelowa. Na najwyższej kondygnacji kaplica i sala dydaktyczna. Architektura miała nawiązywać do tradycyjnej, okolicznej architektury drewnianej i spełniać wytyczne kulturowe opisane w dokumencie gminnym. Jednocześnie budynek powinien oddawać nowoczesny i współczesny charakter inwestycji. Stąd nowoczesny parter w klimacie „eko”, słupy nawiązujące do drzew podtrzymujących budowlę i horyzontalna bryła obejmująca przestrzeń przed budynkiem i i zapraszająca wszystkich do wewnątrz. Front budynku obłożony pytami z białego betonu architektonicznego, ściany boczne od strony wejścia z piaskowca, wydobytego ze zbocza góry, obrośnięte roślinnością, spotykające się z przeszkleniami parteru i białym betonem od frontu. Parter wbija się w zbocze góry, na którą można wejść z zielonego dachu i tarasów. Ścieżki dydaktyczne prowadzą na szczyt góry, na której znajduje się historyczne Centrum Ruchu Światło-Życie. Ostatnia kondygnacja nawiązuje do historycznej zabudowy drewnianej w najbliższej okolicy budynku. Drewniane detale elewacji, tradycyjne połączenia ciesielskie, drewniany wykusz.

Centrum kulturowe „Strefa Nowego Życia” w Krościenku nad Dunajcem Projektowany budynek zakłada w funkcję oświatowo kulturalną, z salą widowiskową, salami warsztatowo wykładowymi, oranżerią oraz funkcją gastronomiczną. Obejmuje sale konferencyjne, sale warsztatów formacyjnych, pomieszczenia ekspozycyjne historyczno – edukacyjne oraz zaplecze gastronomiczne. Ekologiczno edukacyjny charakter inwestycji realizuje się w przestrzeni ogrodu botanicznego w głównej części parteru budynku oraz jego otoczeniu, który stanowi zasadnicze założenie programowe centrum i centralny element parteru budynku. Powyżej ogólno dostępnego Centrum kulturowego mieści się przestrzeń noclegowa dla grup zwiedzających centrum. Na najwyższej kondygnacji zlokalizowano funkcję sakralną, którą stanowi kaplica w poddaszu budynku. Funkcję noclegowo – hotelową wyczerpują dwie kondygnacje pokojów z łazienkami

Budynek usytuowany na zboczu, częściowo zagłębiony w zbocze góry. Bryła budynku rozczłonkowana w dwóch zasadniczych formach: rozległy horyzontalny parter, w którym mieści się Centrum kulturowe „Strefa Nowego Życia”, oraz wertykalna część drugiej do czwartej kondygnacji. Budynek zaprojektowano łącząc nowoczesną formę architektoniczną w parterze budynku z nawiązującą stylistycznie do drewnianej architektury góralskiej rejonu Pienin i okolic Krościenka nad Dunajcem. W centralnej części parteru mieści się przestronny hol wejściowy z funkcją wystawienniczą. Z niego jest bezpośredni dostęp do wielofunkcyjnej Sali konferencyjnej, sal warsztatowych, kawiarni, stołówki oraz do przeszklonego ogrodu botanicznego w głównej części parteru budynku. Centralna klatka schodowa prowadzi na wyższe piętra budynku, w których mieści się funkcja hotelowa. Kolorystyka budynku: parter budynku w kolorze białym, wyłozony płytami z betonu architektonicznego oraz piaskowcem z okolicznych stoków, pozyskanym podczas wykonywania wykopu pod fundamenty budynku, faktura kamienia i biel betonu architektonicznego nawiązują do koegzystencji nowoczesnego rozwoju i szacunku dla wartości i lokalnej tradycji. Część hotelowa wyłozona błytami z betonu architektonicznego, w swojej górnej, poddaszowej części wyłozona boazerią drewnianą w kolorze ciemnego brązu, nawiązując do lokalnej architektury drewnianej istniejącej na szczycie góry. Dach z blachy cynkowo-tytanowej w kolorze grafitowym, cokoły w kolorze grafitowym, stolarka okienna i drzwiowa drewniana brązowa lub ślusarka w kolorze dachu. Rynny i rury spustowe w kolorze dachu.